روانشناسی کودک

بیش فعالی در کودکان چیست؟

چند روش موثر برای بیش فعالی در کودکان

بیش فعالی در کودکان چیست؟

بیش فعالی یا همان  ADHD در کودکان یکی از شایعترین اختلالات رشد عصبی در این دوران است. این بیماری معمولاً در کودکی تشخیص داده می شود و اغلب در بزرگسالی ادامه دارد. كودكان مبتلا به بیش فعالی ممكن است در توجه به خود، كنترل رفتارهای تکانشی (ممكن است بدون آنكه خودشان متوجه شوند) مشكل داشته باشند یا بیش از حد پر تحرک باشند.

علائم و نشانه های ADHD 

طبیعی است که کودکان در زمانی تمرکز و رفتار با مشکل مواجه شوند. با این حال، فرد مبتلا به بیش فعالی فقط از این رفتارها خارج نمی شوند و این علائم ادامه دارد، می تواند شدید باشد و می تواند در مهدکودک، در خانه یا با دوستان مشکل ایجاد کند.

نشانه های بیش فعالی کودکان و راه های درمان

راه های درمان بیش فعالی در سایت ایران مهد

کودک مبتلا به بیش فعالی ممکن است یک یا چند مورد از موارد زیر را داشته باشد:

پرتحرکی

 نبود توجه و تمرکز

بروز رفتارهای ناگهانی و غیرقابل پیش بینی

کمبود حافظه

جست و خیز کردن فراوان

زیاد حرف بزن

انجام رفتارهای اشتباه و خطرناک

مشکل در همراهی با دیگران

مطالب پیشنهادی: نقش مهد کودک در رشد شخصیتی و اجتماعی 

بسته به اینکه کدام نوع از علائم در فرد قوی تر است سه نوع مختلف بیش فعالی یا ADHD وجود دارد:

اختلال اول: عدم تمرکز و بی توجهی، برای سازمان دادن یا اتمام کارها توجه به جزئیات یا پیروی از دستورالعمل ها یا مکالمات برای فرد دشوار است. فرد به راحتی حواس پرت می شود یا جزئیات کارهای روزمره را فراموش می کند.

اختلال دوم : پرتحرکی و  پرحرفی، نشستن طولانی مدت برای آنان سخت است (مثلاً برای یک وعده غذایی یا هنگام انجام تکالیف مدام در حال حرکت است). کودکان کوچکتر ممکن است دائما در حال دویدن باشند و یا پرش یا صعود داشته باشند. کودک احساس بیقراری می کند و با تکانشگری مشکل دارد. کسی که تکان دهنده است ممکن است حرف دیگران را زیاد قطع کند، چیزهایی را از مردم بگیرد یا در مواقع نامناسب صحبت کند. دشوار است که فرد منتظر نوبت خود شود یا به حرف والدین گوش کند. کودک مبتلا به بیش فعالی ممکن است بیش از سایر کودکان دچار حوادث و جراحات شود.

اختلال سوم: علائم ADHD  دو نوع فوق به طور یکسان در او وجود دارد، علاوه بر این علائم عصبی بودن، گم کردن وسایل، ناسازگاری با همسالان، هل دادن همبازی ها انجام ندادن تکالیف هم در این کودکان مشاهده می شود.

از آنجا که علائم ADHD  ممکن است با گذشت زمان تغییر کند، نوع بیش فعالی نیز با گذشت زمان تغییر می کند.

چند روش موثر برای بیش فعالی در کودکان

علائم بیش فعالی و راه های درمان آن

علل ADHD یا همان بیش فعالی در کودکان

دانشمندان در تلاش هستند تا راه های بهتری برای مدیریت و کاهش شانس ابتلا به بیش فعالی کودک را پیدا کنند. علل و عوامل خطر ابتلا به ADHD ناشناخته است، اما تحقیقات فعلی نشان می دهد که ژنتیک نقش مهمی ایفا می کند. علاوه بر ژنتیک، دانشمندان در حال مطالعه سایر علل و عوامل خطر احتمالی از جمله:

آسیب مغزی

قرار گرفتن در معرض محیط زیست مضر (مانند سرب) در دوران بارداری یا در سنین جوانی

مصرف الکل و دخانیات در دوران بارداری

زایمان زودرس

وزن کم هنگام تولد

تحقیقات از دیدگاههای رایج حمایت نمی کنند که ADHD ناشی از خوردن زیاد قند، تماشای تلویزیون، والدین یا عوامل اجتماعی و محیطی مانند فقر یا هرج و مرج خانوادگی است. البته بسیاری از موارد از جمله این موارد ممکن است علائم را به ویژه در کودکان بیش فعال وخیم تر کند. اما شواهد به اندازه کافی قوی نیستند که نتیجه بگیرند که آنها علل اصلی ابتلا به دیابت یا کم خونی هستند.

تشخیص بیش فعالی کودکان

کنترل کودکان بیش فعال

اثر پیش دبستانی در بیش فعالی – سایت ایران مهد

تصمیم گیری درمورد اینکه فردی دارای ADHD است فرایندی با چند مرحله است. هیچ آزمایش واحدی برای تشخیص بیش فعالی در کودکان وجود ندارد و بسیاری از مشکلات دیگر مانند اضطراب، افسردگی، مشکلات خواب و انواع خاصی از ناتوانی های یادگیری می توانند علائم مشابهی داشته باشند. یک مرحله از این روند شامل معاینه پزشکی از جمله تست شنوایی و بینایی برای رد سایر مشکلات در مورد علائمی مانند بیش فعالی است. تشخیص ADHD معمولاً شامل یک چک لیست برای رتبه بندی علائم ADHD و گرفتن تاریخچه کودک از والدین، معلمان و بعضی اوقات کودک است.

راه درمان بیش فعالی کودکان

در بیشتر موارد، برای درمان بیش فعالی در کودکان بهتر است با ترکیبی از رفتار درمانی و دارو، درمان شوند. برای افراد در سن پیش دبستانی (5 تا 6 سال) مبتلا به ADHD ، رفتار درمانی، به خصوص آموزش والدین، به عنوان اولین خط درمان قبل از آزمایش دارو توصیه می شود. آنچه که تاثیر فراوان دارد به کودک و خانواده بستگی دارد. برنامه های درمانی مناسب شامل نظارت دقیق، پیگیری ها و ایجاد تغییر در صورت لزوم در طول مسیر خواهد بود.

مطالب پیشنهادی:  تحلیل نقاشی کودکان

سلامت جسمانی و تاثیر در درمان بیش فعالی در کودک

سلامت برای همه کودکان مهم است و می تواند به ویژه برای کودکان مبتلا به ADHD بسیار مهم باشد. علاوه بر رفتار درمانی و دارو درمانی، داشتن یک سبک زندگی سالم می تواند کودک شما را در مواجهه با علائم بیش فعالی آسان تر کند.

در اینجا برخی رفتارهای سالم وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند:

ایجاد عادات غذایی سالم، مانند خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات سبوس دار و انتخاب منابع پروتئین بدون چربی، شرکت در فعالیت های بدنی روزانه بر اساس سن کودک، محدودیت زمان استفاده روزانه از تلویزیون، رایانه، تلفن و سایر لوازم الکترونیکی، دریافت مقدار توصیه شده از خواب هر شب بر اساس سن.

اگر شما در مورد ADHD نگرانی دارید

می توانید فرزند خود را به یک متخصص مانند روانشناس یا متخصص رشد ببرید و از راهنمایی های تخصصی آنان استفاده کنید.

در این مقاله از سایت ایران مهد سعی کردیم تا شما عزیزان را با اختلال بیش فعالی یا همان ADHD  و راه های پیشگیری و درمان آشنا کنیم، برای مطالعه به زبان اصلی کلیک کنید.

2 نظر در “بیش فعالی در کودکان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *