آموزشی, روانشناسی کودک

درمان بیش فعالی کودکان

تشخیص درمان بیش فعالی کودکان - سایت iranmahd

برای اکثر کودکان، داروهای تحریک کننده یک روش ایمن و مؤثر برای تسکین علائم ADHD است. همانگونه که عینک به افراد در بینایی کمک می کند، این داروها به کودکان مبتلا به بیش فعالی یا همان ADHD کمک می کنند تا افکار خود را بهتر متمرکز کنند و حواس پرتی را نادیده بگیرند. این باعث می شود که آنها بتوانند توجه بیشتری داشته و رفتار خود را کنترل کنند. محرک ممکن است به تنهایی یا همراه با رفتار درمانی برای معالجه کودکان مبتلا به اختلال (ADHD) استفاده شود. ابتدا باید بدانید که اختلال بیش فعالی و یا ADHD چیست؟ برای یافتن اطلاعات بیشتر مقاله بیش فعالی چیست را در سایت ایران مهد مطالعه کنید.

از درمان بیش فعالی کودکان استفاده از برخی داروهای محرک است که با نظر پزشک متخصص با توجه به شدت اختلال بیش فعالی تجویز می شود. مطالعات نشان می دهد که حدود 80٪ از کودکان مبتلا به بیش فعالی یا ADHD که با محرک تحت درمان قرار می گیرند، پس از تعیین مقدار مناسب دارو و دوز، مقدار زیادی بهبود می یابند.

دو نوع محرک در دسترس برای درمان بیش فعالی کودکان:

  1. داروهای ADHD ترشح فوری (کوتاه مدت)
  2. داروهای ADHD ترشح شده طولانی مدت (با عملکرد متوسط و طولانی مدت)

وقتی داروهای محرک کار نمی کنند یا باعث عوارض جانبی آزار دهنده می شوند، می توان از روش های غیر محرک استفاده کرد.

کدام دارو برای درمان بیش فعالی کودکان من بهترین است؟

ممکن است برای یافتن بهترین دارو بیش فعالی، دوز و برنامه برای کودک شما مدتی طول بکشد. باید در روند درمان صبور باشید. ممکن است کودک شما نیاز به امتحان کردن انواع مختلف محرک یا داروهای دیگر داشته باشد. بعضی از کودکان به یک نوع محرک پاسخ می دهند اما در هر فرد تاثیرات متفاوت است.

بیش فعالی در کودکان سه سال - سایت iranmahd

تشخیص و درمان بیش فعالی کودکان

چه دوز از دارو را می توان استفاده کرد؟

ممکن است مقدار دارو (دوز) مورد نیاز فرزند شما نیز اصلاح شود. دوز صرفاً بر اساس وزن او نیست. پزشک متخصص اطفال برای به دست آوردن بهترین نتیجه و کنترل اثرات جانبی احتمالی، دوز را به مرور زمان تغییر می دهد. پس برای مصرف دارو حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

چه موقع باید دارو به کودک بدهیم؟

برنامه دارو نیز ممکن است بسته به نتیجه هدف تنظیم شود. به عنوان مثال ، اگر هدف از این کار رهایی از علائم بیشتر در مدرسه است ، فرزند شما ممکن است فقط در روزهای مدرسه دارو را مصرف کند.

آیا استفاده از دارو برای درمان بیش فعالی کودکان کمک می کند؟

برای فرزند شما مهم است که معاینات پزشکی منظم داشته باشد تا میزان عملکرد دارو را بررسی کند و عوارض جانبی احتمالی آن را بررسی کند.

محرک ها چه عوارض جانبی ایجاد می کنند؟

عوارض جانبی گاهی اوقات رخ می دهد. این موارد در اوایل درمان اتفاق می افتد و معمولاً خفیف و کوتاه مدت است، اما در موارد نادر ممکن است طولانی تر یا شدید شود.

رایج ترین عوارض جانبی داروهای درمان بیش فعالی:

کاهش اشتها / کاهش وزن

مشکلات خواب

برداشت اجتماعی

برخی از عوارض جانبی کمتر شایع داروهای درمان بیش فعالی:

اثر بازگشتی (افزایش فعالیت و یا حال و هوای بد هنگام قطع مصرف دارو)

حرکات عضلانی گذرا یا صداهایی به نام تیک

تاخیر در رشد جزئی

بیشتر عوارض جانبی توسط این موارد تسکین می یابد:

تغییر دوز دارو

تنظیم برنامه دارو

استفاده از یک محرک متفاوت یا تلاش برای محرک نیست

مراجعه مستمر به پزشک متخصص اطفال خود تا زمان یافتن بهترین دارو و دوز برای فرزندتان لازم است. پس از آن، نظارت دوره ای توسط پزشک برای حفظ بهترین اثرات مهم است. برای نظارت بر تأثیر داروها، پزشک متخصص اطفال احتمالاً از شما می خواهد تا مقیاس های رتبه بندی رفتار را تحت نظر داشته باشید، مشاهده تغییرات در اهداف مورد نظر فرزند خود، مشاهده هرگونه عارضه جانبی و نظارت بر قد، وزن، نبض کودک، و فشار خون را کنترل کنید.

بیش از نیمی از کودکانی که مبتلا به اختلالات لثه مانند سندرم تورت هستند نیز دارای ADHD هستند.

سندرم Tourette یک بیماری ارثی است که همراه با تیک های مکرر و صداهای غیرمعمول صوتی ایجاد می شود. تأثیر مواد محرک بر روی تیک قابل پیش بینی نیست، اگرچه بیشتر مطالعات نشان می دهد که محرک ها در بیشتر موارد برای کودکان مبتلا به اختلال کمبود فشار خون و ضعف و ایمنی بی خطر است.

برای مشاهده لیست مهدکودک و پیش دبستانی ها و ثبت نام فرزند دلبندتان، اینجا را کلیک کنید.

در این مقاله از سایت ایران مهد سعی کردیم شما را با درمان های رایج بیش فعالی در کودکان آشنا کنیم و عوارض جانبی احتمالی داروها اشاره کردیم. برای مطالعه به زبان اصلی این مقاله می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

1 نظر در “درمان بیش فعالی کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *