آموزشی

رشد کودک 3ساله و یادگیری های لازم

رشد کودک 3ساله

رشد کودک 3ساله و یادگیری های لازم

در هر سنی بچه ها نیازهای خاص و متفاوتی دارند، والدین باید مطابق با نیازهای کودکان اقدام به رفع آن نیازها کنند. رشد کودک 3ساله نیازمند آموزش ها و یادگیری هایی است که اگر اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید با ذهن آماده می توانید به فرزند خود کمک کنید. برای اینکه فرزند خود را آموزش دهید تا مهارت های مختلف را یاد بگیرد و دوران 3 سالگی خوبی داشته باشد باید سطح دانش خود را در این زمینه ارتقا دهید.

مهارت های اجتماعی برای رشد کودک 3ساله و یادگیری های لازم

کودکان در سن 3 سالگی نیازمند برقراری ارتباط با هم سالان خود هستند و بتوانند با هم سالان خود دوست شوند، والدین باید بستری مناسب ایجاد کنند تا فرزند خود موقعیت دوست یابی و برقراری ارتباط اجتماعی پیدا کند. این بستر ممکن است در پارک یا در مهد کودک برای چند ساعت در روز باشد.

بهتر است ساعاتی را به مهد کودک بروند تا بتوانند با هم سالان خود دوست شوند، بازی کنند و با آنان تعامل داشته باشند. هم سالان نقش زیادی در یادگیری مهارت های اجتماعی و گروهی کودک دارند آنها در بازی های گروهی به مفاهیم عدالت اجتماعی، رعایت حقوق دیگران، رعایت نظم و انضباط، انجام مسئولیت در گروه و بسیاری مفاهیم اجتماعی دیگر پی می برند و با آنها آشنا می شوند.

مهارت های شخصی برای رشد کودک 3ساله و یادگیری های لازم

در سن 3 سالگی بچه ها بسیار کنجکاو و پر انرژی و سرشار از سوالات مختلف می باشند. کودکان پر جنب و جوش می شوند و وقت برای نشستن ندارند آنها به دنبال پاسخ برای پرسش های ذهن خود هستند و برای یافتن جواب راه های مختلف را بررسی می کنند، دائما سوال می پرسند و از طریق مشاهده رفتار والدین و دیگر اعضای خانواده به پاسخ  بسیاری از سوالات خود می رسند.

کودک 3ساله تمایل دارد تا مستقل شود و رفتار هایی را از خود نشان می دهند که به والدین بگویند که دیگر بزرگ شده اند مثلا دوست دارند خودشان غذا بخورند، آنها وقتی کوچکتر بودند برای غذا خوردن، لباس پوشیدن و کارهای دیگر نیازمند کمک والدین بودند اما در 3 سالگی وقت آن رسیده است تا کمی مستقل شوند و مسئولیت های کوچک در زندگی به آنها واگذار شود. کودکان از بازی کردن لذت می برند.

چند مهارت فردی که لازم است کودک 3 ساله یاد بگیرد

1- لباس پوشیدن

بچه ها در این سن با تمرین می توانند تی شرت یا شلوار خود را مستقل از والدین بپوشند یا دکمه لباس خود را ببندد، هرچند که نامرتب و به هم ریخته است اما به آنها اجازه دهید تا تلاش کنند و به مرور زمان مهارت پوشیدن لباس را یاد بگیرند.

2- جمع کردن اسباب بازی ها

معمولا بچه ها موقع بازی کردن در چند ثانیه اسباب بازی های خود را در اتاق می ریزند و بعد از بازی مادر آنها را مرتب می کند حالا وقت آن رسیده به مرور یاد بگیرند تا وسایل و اسباب بازی های خود را بعد از بازی کردن جمع کنند برای آموزش جمع آوری وسایل نیاز نیست تا با سخت گیری به آنها آموزش دهید فقط کافیست اندکی زمان بگذارید با صبر و حوصله بگویید، (حالا که بازی تموم شد بیا با هم وسایل رو جمع کنیم) و به او کمک کنید به مرور زمان در او نهادینه می شود که بعد از بازی باید وسایل را خودش جمع کند. اگر فرزندتان به مهد کودک می رود می توانید به او آموزش دهید تا کیفش را خودش جمع کند.

3- استقلال در غذا خوردن

بچه ها در 3 سالگی می توانند به راحتی خودشان غذا بخورند درست است که گاهی کثیف کاری می کنند ولی باید اجازه دهیم تا یاد بگیرند. غذای آنها را جلوتر ندهید سعی کنید همراه با شما سر سفره غذا بخورد تا یادگیری اصولی از غذا خوردن پیدا کند آنها با یادگیری مشاهده ای از پدر و مادر چیزهای زیادی می آموزند که یکی از آنها غذا خوردن است.

سعی کنید برای کودکان میان وعده های خشک را در قسمت پایین یخچال قرار دهید تا به راحتی بتوانند خودشان در یخچال را باز کنند و خوراکی بردارد. هیچوقت برای غذا خوردن به کودک اصرار نکنید هر زمان که گرسنه شود سراغ غذا می رود پس نیازی نیست اصرار کنید و برای غذا خوردن به کودک جایزه بدید زیرا با این کار احساس گرسنگی یا سیری را از او می گیرید.

4- مشارکت در کارهای خانه

بچه ها نیاز دارند تا در این سن با مسئولیت پذیری آشنا شوند و در کارهای خانه با کمک والدین مشارکت کنند تا یاد بگیرند، باید کارهایی که خطر ندارد و در حد توان کودک است را با مراقبت به آنها محول کنید مثلا مرتب کردن خانه، مرتب کردن تختخواب و از این قبیل کارها را با کمک هم انجام دهید. این کارها را می توانید در قالب بازی و کاری مفرح انجام دهید تا برای آنان لذت بخش باشد.

5- توالت رفتن

کودک 3 ساله توالت رفتن را باید به راحتی بلد باشد و از توالت فرنگی مخصوص خود استفاده کند و بدون کمک والدین بتواند جیش کند. به مرور زمان وابستگی کمتری برای توالت رفتن به والدین داشته باشد.

6- در اتاق مستقل جدا از والدین خوابیدن

یکی از مهمترین مسائلی که ذهن والدین را به خود درگیر کرده این است که با بزرگ شدن کودک چگونه می توانند او را در اتاق خود بخوابانند. در 8 ماهگی که آنها به محیط شناختی ندارند باید اتاق خواب او را جدا کنید، این کار را می توانید با تمرین انجام دهید شما در اول شب با او بخوابید و برای او قصه یا لالایی بگویید وقتی که خوابید به اتاق خود بروید با این کار کودک عادت می کند زمانی که بزرگتر شد در آنجا بخوابد و به نبود والدین عادت کند. در سن2تا 3 سالگی دقیقا زمانی است که کودک پذیرفته است که تنها بخوابد و باید مستقل از والدین باشد.

7-احترام گذاشتن به بزرگتر

کودکان در این سن مثل لوح سفید هستند که هرچه آموزش ببینند در ذهن خود ثبت می کنند در این سن باید احترام به بزرگتر را آموزش دیده باشند تا در آنها نهادینه شود. برای احترام گذاشتن باید سخت گیری ها بیشتر شود اگر کودک اشتباهی کرد هیچوقت نخندید زیرا این واکنش خنده موجب جلب نظر می شود و فرزند شما فکر می کند کار خوبی انجام داده که موجب جلب توجه و خنده شده است و مجدد کار اشتباه را تکرار می کند فقط کافی است با جدیت به او تذکر داده و بگویید که اینکار من را ناراحت کرد ولی تذکر بدون خشم و پرخاشگری باید باشد تا منجر به لجبازی نشود و از او بخواهید تا عذر خواهی کند.

8- رعایت نظم و انضباط

دیگر وقت آن رسیده که به کودک خود نظم را یاد بدهید از چیز های کوچک شروع کنید، به عنوان مثال به او یاد بدهید که لباس های خود را مرتب در کمد قرار دهد، اسباب بازی ها را بر اساس نظم خاصی در کمد بچیند یا در زمان خاصی صبح ها بیدار شود، برنامه کودک را در زمان خود ببیند.

در این مقاله از سایت ایران مهد سعی کردیم

تا نکاتی که باید برای رشد کودک 3ساله و یادگیری های لازم نیاز است را برای شما بگوییم، کودکان در سن مختلف نیاز به آموزش ها و یادگیری مهارت های متفاوتی دارند، والدین با شناخت این نیازها می توانند با اطلاعات و دانش به رفع نیاز فرزند خود بپردازند و فرزند با مهارت و کاملی تحویل جامعه بدهند. در اینجا ما چند مهارت فردی که لازم است کودک 3 ساله یاد بگیرد را بیان کردیم و به اختصار در مورد آنها توضیح دادیم. در انتها یادمان باشد که کودکان بزرگترین سرمایه های زندگی ما هستند برای آموزش و تربیت آنها دقت کنیم، وقت بگذاریم و حوصله داشته باشیم.

نوشته های مرتبط

1 نظر در “رشد کودک 3ساله و یادگیری های لازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *