اصول تربیتی

رفتار صحیح با کودک 2 ساله

در هر سنی بچه ها رفتارهای متفاوتی دارند و برای تعامل درست با آنان نیاز است که والدین با افکار و رفتار فرزند خود آشنایی داشته باشند تا بهترین واکنش را در مقابل آنها از خود نشان دهند. رفتار صحیح با کودک 2 ساله در شخصیت بزرگسالی او نقش اساسی دارد. الگو های تربیتی باید مطابق سن فرزند باشند تا تربیت و رفتارهایی که در آنها نهادینه می شود مطلوب باشد. کودکان در 2 سالگی رفتارهایی از جمله جیغ زدن، لجبازی، تغییرات غذایی و بد غذایی، کنجکاوی های فراوان، دویدن و پریدن و بازی های پر تحرک، بدخلقی که باعث جلب توجه شود، درخواست خودم انجامش میدم، مشکل در صبر کردن و رفتارهای دیگر که ممکن است والدین را دچار سردرگمی کند را از خود نشان می دهند.

هر فردی در خردسالی به میزان متفاوتی سرسختی دارد و متفاوت هستند اما روش کلی برای تربیت صحیح فرزند در 2 سالگی یک روش است که در این مقاله برایتان بیان می کنیم.

بهترین واکنش و رفتار صحیح با کودک 2 ساله چیست؟

1-اگر کودک شما بهانه گیری می کند

کودکان در 2 سالگی به شدت احساساتی  می شوند و رفتارهای عاطفی خاصی نسبت به وسایل خود دارند و بر روی آنها حساس می شوند، به طور مثال خیلی وقت ها دیده اید که فرزند شما بهانه می کند تا در لیوان عروسکی آب بخورد اما آن لیوان در دسترس نیست، باید احساسات کودکانه او را درک کند خشک و خشن رفتار نکنید توضیح دهید، بهترین راه حل اینه که با او همدلی کنید بگویید می دانم که دوست داری در لیوان عروسکی آب بخوری اما الان لیوان اینجا نیست. اگر باز هم بهانه گیری کرد با وسایل بازی مورد علاقه اش حواس او را پرت کنید.

2- الگوی خوبی برای فرزند خود باشید

اولین الگوی بچه ها در زندگی والدین هستند، آنها از یادگیری مشاهده ای رفتار والدین چیزهای بسیاری می آموزند، سعی کنید در مقابل آنها رفتارهای خوبی با یکدیگر داشته باشید تا رفتار خوب شما را الگوبرداری کنند.

3- اگر می خواهید چیزی به کودک آموزش دهید بدانید که

رشد ذهنی در کودک 2 ساله بسیار سریع است آنان هرچه می بینند را زود یاد می گیرند. بچه ها مشاهده ای هستند و فقط چیزی که می بینند را باور دارند، خیلی وقت ها دیدید که برای اینکه بچه ها به بخاری دست نزنند والدین نوک انگشت او را به بخاری نزدیک می کنند و می گویند داغ هست و او متوجه می شود که نباید به بخاری نزدیک شود و دست بزند. اگر فقط به فرزند خود بگویید این کار را نکن یا به این وسایل دست نزن کافی نیست زیرا آنها در سن کنجکاوی هستند و باید مراقب باشید اگر نمی توانید به او بفهمانید که آن وسیله خطرناک است باید محیط را منطبق با سنش امن کنید و وسایل خطرناک را از دسترس خارج کنید.

اگر کودک وسیله ای را پرتاب کرد و شکست به او توضیح دهید بگویید دیدی با پرتاب کردن وسیله می شکند و این کار را نباید انجام بدی چون باعث می شود تا آسیب ببینی.

4-کودک شوید

سعی کنید با فرزند خود کودکانه رفتار کنید کارهای لذت بخش را با او انجام دهید نقاشی بکشید، بخندید، بازی بسازید، صدای عروسک ها را از خود در بیاورید، قایم موشک بازی کنید تا فرزند خود را جذب کنید و یادتان باشد که این کارها را فقط برای آنها انجام نمی دهید، خودتان از بازی با آنها لذت ببرید زیرا زمان زودگذر است. بچه ها در 2 سالگی شیرین می شوند و زمان با سرعت در حال گذر است و در یک چشم به هم زدن فرزندتان بزرگ می شود و دلتان برای این روزها تنگ می شود.

5- احساسات را نامگذاری کنید

در سن 2 سالگی کودکان مفهوم درستی از احساس های خود ندارند سعی کنید در نامگذاری احساسات آنها را کمک کنید تا بتوانند احساسات خود را دقیق به شما منتقل کنند.

6- حد و حدود ها را مشخص کنید

کودکان محدوده های خوب و بد را نمی دانند به آنها آموزش دهید که چه چیز هایی خوب هستند و چه چیزهایی مورد پسند نیستند، با مشخص کردن محدودیت ها آنها عملکرد بهتری دارند و اینگونه احساس امنیت بیشتری می کنند.

7- صبور و با آرامش باشید

اگر کودک شما عصبانی شد شما هم عصبانی نشوید، اغلب بچه ها برای جلب توجه کارهایی می کنند که موجب عصبانیت می شود دلیل این کارها نیاز به توجه و دیده شدن در آنهاست بهتر است صبور باشید و با آرامش مشکل را برطرف کنید تا نتیجه خوبی بگیرید.

8- با کودک لجبازی نکنید

رفتار صحیح با کودک 2 ساله در این سن بسیار اهمیت دارد، آنان در حال شناسایی افکار، احساسات، شناخت افراد و رفتارهای اطرفیان خود هستند، زیرا آنها بیشتر از هر وقت دیگر مشغول کنجکاوی اند. به همین دلیل واکنش های مختلف رفتاری از خود نشان می دهد. اگر حرف شما را گوش نداد و لجبازی کرد با او لجبازی نکنید، در 2 سالگی لجبازی در آنان دیده می شود البته شدت آن در هر فرد متفاوت است. جیغ زدن و لجبازی کردن در دنیای روانشناسی، رفتاری طبیعی در 2 سالگی کودک است زیرا آنها در 2 سالگی بسیار خود محور می شوند و تصور می کنند همه جهان برای آنان است و اگر از داشتن چیزی منع شوند بی انصافی است، باید حق خود را به هر شکل از دیگران بگیرند. سعی کنید در این موارد حواس او را پرت کنید و با محبت و ملایمت با او صحبت کنید.

تربیت کودک 2ساله

مطالب پیشنهادی: رشد کودک 3ساله و یادگیری های لازم

9- کودک را مستقل کنید

سعی کنید کودک را وابسته بزرگ نکنید، اعتدال در هر کاری درست ترین روش است در اینجا هم اعتدال کنید. شخصیت کودک را وابسته نکنید سعی کنید او را تشویق کنید تا بعضی کار هایی که در توانش است را خودش انجام دهد در این راه او را تشویق کنید.

10- مدام به او نه نگویید

نه گفتن به کودک را عادی نکنید، در مواقع خطرناک و مهم از نه استفاده کنید. بجای نه گفتن از جملات غیر مستقیم استفاده کنید. به طور مثال وقتی کودک دفتر شما را می خواهد بگویید: این برای منه برات دفتر نقاشی میارم.

11- کودک خود را تشویق کنید

وقتی فرزند شما کاری انجام می دهد که خوب است او را تشویق کنید تا تفاوت میان کار درست و نادرست را متوجه شود. اگر کار اشتباهی کرد او را مدام سرزنش نکنید یکبار به او تذکر دهید دفعه دیگر سعی کنید بیشتر برایش توضیح دهید که چرا این کار خوب نیست.

12- برای فرزند خود وقت بگذارید

کودکان در سنین پایین مخصوصا در 2 سالگی احساسات بسیار زیبایی دارند سعی کنید بیشترین زمان را به آنان اختصاص دهید مثلا زمانی را برای کتاب خواندن بگذارید، این کار موجب افزایش هوش کلامی در فرزندتان می شود و نتایج مثبت دیگری مثل بالا رفتن تعامل دو نفره میان شما و فرزندتان ایجاد می کند همچنین علاقه به کتاب خواندن را در ذهن او نهادینه می کنید تا در بزرگسالی اهل مطالعه شود.

در این مقاله سایت ایران مهد سعی کردیم:

برخی رفتارهای صحیح با کودکان را برای شما بیان کنیم که از اهمیت بیشتری برخوردار بودند، برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد فرزندان خود می توانید مقالات مرتبط را مطالعه کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *