اصول تربیتی

مهدکودک خوب یا بد؟

عکس مهدکودک خوب

 آیا والدین با فرستادن فرزندان خود به مهدکودک خوب تصمیم درستی می گیرند؟

در قرن نوزدهم، با افزایش روند شهرنشینی و گرایش های اجتماعی، نخستین مهدکودک ها ظهور یافتند تا پاسخگوی نیاز والدین شاغل باشند. امروزه، مراکز مختلف مراقبت کودکان، مهدکودک ها و خانه بازی وجود دارد که مورد حمایت والدین است. در مجارستان، فیلیپین، هند و سودان، مهدکودک ها نه تنها محبوب، بلکه اجباری هستند. والدین اغلب فرستادن فرزندان به پیش دبستانی را راهی موثر برای آماده سازی آنها برای مدرسه، توسعه مهارت های ارتباطی و شخصیت آنان می دانند.

اما آیا سیستم پیش دبستانی مطابق انتظارات است؟

اگر پیش دبستانی ها تاثیر منفی بر کودکان داشتند، آنقدر محبوب نمی شدند و اغلب والدین از این مراکز استفاده نمی کردند. طبق آمار موسسه آمار یونسکو، تا سال 2005، بیش از صدو سی و دو میلیون کودک در برنامه های پیش دبستانی در سراسر جهان ثبت نام کردند. بدیهی است که نتایج حضور در مهدکودک خوب و مراکز مراقبت تا حد زیادی به کیفیت برنامه و هویت شخصی مدرسین بستگی دارد. با این حال، بحث در مورد تأثیر عمومی مؤسسات پیش دبستانی همچنان ادامه دارد. در حالی که برخی والدین مهدکودک را تجربه اساسی کودک برای فرزندان خود می دانند، برخی دیگر معتقدند بهتر است فرزندانشان از تأثیر مهدکودک دور کنند (2005).

طرفداران پیش دبستانی ها نگران مزیت فرزندان خود هستند و نمی خواهند که آنها فرصتی را برای فرزندان دیگر از دست بدهند. والدین با فرستادن بچه‌ها به مراکز مراقبت، انتظار دارند که از نظر اجتماعی، شناختی و اخلاقی رشد کنند. پرش از مهدکودک خوب به عنوان مرحله مقدماتی آموزش اغلب با حذف بخش جدایی ناپذیر از تجربه کودکی همراه است.

از دلایل مهم بودن پیش دبستانی در روند رشد

والدین با ادعای اینکه بچه ها از حضور در پیش دبستانی ها بهره مند می شوند، استدلال خود را بر اهمیت مراقبت واجد شرایط بیان می کنند. به گفته مری رنک جالونگو، نویسنده و معلم باتجربه آمریکایی، یکی از دلایل ثبت نام والدین برای فرزندانشان در یک برنامه پیش دبستانی این است که متخصصان از خردسالان به صورت حرفه ای مراقبت کنند و تمام نیازهای بچه ها را برآورده سازند. اهمیت ناهارهای به موقع و بررسی های سلامتی ممکن است دست کم گرفته شود، اما فقدان این مزایا قابل توجه است. در واقع، مواردی وجود دارد که والدین سخت کوش به سختی می توانند نیازهای اساسی بچه ها را برآورده کنند و نمی توانند فرزندان خود را برای مدرسه آماده کنند.

کوپر از این دیدگاه حمایت می کند، و بیان می کند که پرستاری از مهدکودک ممکن است تنها در صورتی مناسب باشد که والدین به اندازه کافی صلاحیت داشته باشند که پیشرفت پیش دبستانی کودکان را متعادل و جامع بسازد (2005). یکی دیگر از دلایل مهم دانستن پیش دبستانی این است که یک محیط مناسب برای رشد مهارت های اجتماعی کودکان وجود دارد (Jalongo، 2005). در یک شرکت همسالان ، بچه ها یاد می گیرند که با همسالان دیگر ارتباط برقرار کنند و مستقل باشند. روانشناسان تمرین و ارتباطات پیش دبستانی و تجربه حضور در تیمی را که برای رشد اجتماعی کودک لازم است، می یابند. (Jalongo، 2005) علاوه بر این، ارزیابی مهارت های عاطفی اجتماعی بچه ها در پیش دبستانی، برای آشکار کردن استعداد و مشکلات اجتماعی – عاطفی مفید است و نشان دهنده لزوم مداخله در اولویت است (جونز، گرینبرگ، کراولی، 2015).

مهدکودک خوب

تخفیف مهد کودک و پیش دبستانی ایران مهد

اگه به دنبال مهد کودک خوب میگردید ولی نمیدونید مهد کودک خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشه پیشنهاد میکنیم مقاله نقش مهد کودک در رشد شخصیت را مطالعه کنید.

مطالعات بر روی تاثیر مهد بر روی روند رشد کودکان

پس فرستادن کودکان به مهدکودک خوب راهی مؤثر برای آماده سازی آنها برای مدرسه است. مطالعه ای در مورد تأثیر مهدکودک که بیش از هفتصد بچه در ایرلند شمالی درگیر کرده اند، نشان دهنده پیشرفت در میزان دستیابی و نتایج بالای یادگیری بچه ها در پیش دبستانی است (کوین ، ملوحیش ، سیلوا ، سامونز ، سیرا-بلاچفورد، تاگگارت، هانا، سوئینی، 2003) . یادگیری خواندن، نوشتن. بچه ها مجموعه ای از مهارت های اساسی را بدست می آورد که ممکن است تحصیل آنها در کلاس اول را آسان تر کرده و به آنها کمک کند تا با محیط مطالعه در مدرسه سازگار شوند (کوین ، ملوهیش ، سیلوا ، سامونز ، سیرج- بلاچفورد ، Taggart، Hanna، Sweeney، 2003). ظاهراً تصمیم والدین مبنی بر اعزام فرزندان به مهدکودک کاملاً مبتنی است، دلایل زیادی در نظر گرفته شده است. اگرچه استدلال برای حضور در مهدکودک رضایت بخش است، اما ادعای مخالف نیز وجود دارد.

والدینی که فرزندان خود را به مراکز مراقبت نمی فرستند ، کمتر نگران تربیت فرزندان خود نیستند، آنها با همان انگیزه هایی که طرفداران مهدکودک دارند هدایت می شوند. آنها هدفشان این است که بهترین روشهای آموزشی را برای پرورش فرزندان خود به روشی بکار گیرند که استعدادهایشان را پرورش دهند، با در نظر گرفتن تمایلات طبیعی، ایجاد الگوی رفتار اخلاقی و بهبود مهارتهای یادگیری و مهارتهای اجتماعی آنها باشد. با این حال، والدین تعجب می کنند که چگونه ممکن است فرزندان خود را به غریبه ها واگذار کنند و بیشتر از خودشان به مربیان پیش دبستانی اعتماد کنند. از این منظر، فرستادن بچه ها به مهدکودک ممکن است به عنوان تلاش والدین برای فرار از مسئولیت تربیت فرزندانشان تعبیر شود.

مطالب پیشنهادی: انتخاب بهترین مهد کودک

نگرش طرفداران آموزش جایگزین

طرفداران آموزش جایگزین مدرسه تأثیراتی مضر در پیش دبستانی را نشان می دهند. گزارش هایی وجود دارد درباره تغییرات منفی که کودکان در مهدکودک ها متحمل می شوند باعث نگرانی می شود. والدین اغلب بعد از مراجعه به مراکز مراقبت، آسیب پذیری و عصبی بودن در رفتار فرزندان خود را مشاهده می کنند (Deward، 2013). به گفته گون دیوارد ، نویسنده علم و انسان شناس، در گروه های پیش دبستانی، کودکان با افزایش استرس روبرو می شوند (2013).

در نتیجه ، گذراندن ساعت در گروهی از همسالان نیز ممکن است در معرض قرار گرفتن خردسال در برابر مشکلات سلامتی ناشی از استرس باشد (دیوارد، 2013). با هدف پیشگیری از این امر، برخی والدین ترجیح می دهند در خانه با فرزندان خود بمانند. به این ترتیب، آنها مشکل محرومیت را که خطر رشد اقتصادی خردسالان را به خطر می اندازد، حل می کنند. علاوه بر این، آموزش در منزل این فرصت را می دهد که یک رژیم روزانه بهینه برای کودکان تهیه کرده و نیازهای آموزشی فردی آنها را برآورده سازیم.

اولویت والدین چیست؟

بحث و جدال این سؤال را ایجاد می کند که اولویت چه باید باشد – رفتار اخلاقی بچه ها و شایستگی های اجتماعی یا دستاوردهای دانشگاهی. برای والدینی که تصمیم می گیرند فرزند خود را به مهدکودک بفرستند، این موضوع مورد نظر شخصی است. برخی ممکن است بر پیشرفت فضیلت و مهارتهای اجتماعی بچه ها اولویت داشته باشند. دیگران پیشرفت شناختی کودکان و موفقیت تحصیلی را مهم تر می دانند. والدین با پیشنهاد بهترین راه برای تربیت فرزندان، گزینه مورد نظر خود را انتخاب می کنند، اما تصمیم گیری در مورد آموزش مقدماتی، مستلزم بر عهده گرفتن مسئولیت برای آینده فرزندان است. بنابراین، نیاز به توجه و وجدان ویژه دارد. انتخاب مناسب و اجباری بین رشد شناختی و اجتماعی گزینه خوبی نیست. نکته اصلی برای حل مسئله ترکیب عناصر آموزش فردی و عمومی پیش دبستانی در نسبت است که متناسب با نیازهای کودک خاص باشد.

با استفاده از رویکرد فردی، والدین می توانند رشد فرزندان خود را در مهدکودک کنترل کنند. مدت زمان صرف شده در مرکز مراقبت نیز باید تنظیم شود. کودکان ممکن است به مدت سه ساعت در روز در مرکز مراقبت قرار بگیرند، ممکن است کودکان در گروه همسالان معاشرت کنند و هیچ تأثیر کمتری بر رفتار خود نداشته باشند (Deward، 2013). علاوه بر این، مراقبت های شخصی، آسایش عاطفی و پشتیبانی از طرف خانواده، میزان استرس بچه ها در مهدکودک را کاهش می دهد. مشارکت فعال والدین در تربیت فرزندان و مدت زمان مناسب در پیش دبستانی، این بحث را برطرف می کند و رشد بچه ها را موفق می سازد.

برای مطالعه با زبان اصلی به سایت grin مراجعه کنید.

در این مقاله از سایت ایران مهد نتیجه می گیریم:

تعامل دو جانبه والدین و مهدکودک خوب در رشد شناختی و اجتماعی کودکان تاثیر مثبتی دارد و باعث رفع استرس آنان می شود و کودکان را برای رفتن به مدرسه آماده می کند. برای فرزند خود زمان بگذارید تا نتیجه بهتری در تعاملات رفتاری آنها مشاهده کنید.

نوشته های مرتبط

1 نظر در “مهدکودک خوب یا بد؟

  1. افشین معصومیان گفت:

    خیلی مقاله ی خوب و مفیدی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *